טכנאי קירור

טכנאי קירור הוא מומחה למערכות קירור ומיזוג אוויר בין אם ביתיות ובין תעשייתיות. למעשה טכנאי קירור הוא מומחה למערכות מיקרוקלימאט המכונות באנגלית HVAC (ראשי תיבות של Heating, Ventilation ו-Air Condioning). המטרות העיקריות של מערכות HVAC הן כדלקמן:

1. יצירת נוחות מבחינת מזג האוויר עבור בני אדם, בעלי חיים וצמחים למיניהם או כל מוצר גשמי אחר.

2. חסכון בחשמל, גז או כל משאב אחר אשר בא לידי ביטוי בתחזוקת מערכות HVAC.

מערכות כאלה מתפעלות על ידי מנגנונים הנדסיים הבאים: רצפות חמות (המופעלות על ידי חשמל או מים), רדיאטור, פאנקויל, מערכות מיזוג אויר או אוורר, מייבשי אוויר וכדו'. כאן נכנס התפקיד של טכנאי קירור, אשר בין היתר מומחה גם בזה. נכון שרוב תפקידו של טכנאי קירור הוא טיפול ותחזוקה של מערכות קירור, אך רוב הטכנאיים בקיאים גם במערכות חימום ומיזוג אוויר.

תפקידיו הנוספים של טכנאי קירור

מאחר ומערכות קירור הינן לרוב באות לידי שימוש במפעלים ואיזורי תעשייה אחרים, מערכות אלה קשות לשימוש וגם לתחזוקה. טכנאי מיזוג וחימום הינם מהנדסים מוסמכים בעלי יכולת לטפל במערכות קירור וגם מערכות חימום מודרניות בהתחשב לכל השיפורים אשר נעשו בזמן האחרון. למען הסר ספק, ישנם שיפורים רבים אשר נעשו במאה ה-21 בכל הקשור למערכות מיזוג אוויר, כולל מערכות ממוחשבות וכדומה.

אחד התפקידים העיקריים של טכנאי קירור הוא לאפשר לכמה מערכות קירור ביחד לעבוד בחלל אחד מבלי לפגוע ולהפריע אחת לשנייה. באופן זה הטכנאי הופך לפרסונה מאוד דומיננטית בכל מפעל ומקום תעשייה. בהעדר הגדרות נכונות של פעולת המערכות, הן יכולות לעבוד באופן שונה אחת משניה במצבים שונים כמו אם חלונות סגורים או חלונות פתוחים, או בנוכחות או העדר בני אדם באותו מקום או חלל. בנוסף סיבה רצינית לשינוי בפעולת המערכת יכולה להיות עונת השנה בה עובדת המערכת במיוחד כאשר אנו מדברים על מדינה כמו חמה וטרופית כמו ישראל. סיבה נוספת אשר יכולה לגרום לתפקוד לא נכון של מערכות קירור היא עובדה שבמהלך ימות השבוע לפעמים עוצרים את הייצור וכתוצאה מכך גם את מערכות הקירור במפעל. הפסקת פעולת המערכות יכולה לגרום להמשך פעילות לא יעילה שלה. על כן תפקידו של טכנאי מקררים הוא לסנכרן את עבודת המערכות על מנת להפוך אותן לפעילות בכל מצב ובכל נקודת זמן.

מערכות קירור ממוחשבות של העידן החדש

טכנאי קירור טוב מתאפיין בכך שהוא בעל ידע במערכות קירור חדשות ומשוכללות של ימינו אנו. הטכנולוגיה בזמנינו מתפתחת בקצב מהיר ביותר אשר לא נודע עד כה. כמובן שהתפתחות זו גם לא מדלגת על מערכות קירור. אפילו במערכות החדשות של מיזוג ביתי אתם יכולים למצוא שיפורים ניכרים אשר מתרחשים מעת לעת. כך לדוגמה, סוגי הגז של המזגנים הביתיים משתנים מעת לעת ככל שיוצאים מחקרים חדשים אודות השפעת הגזים על בני אדם ועל הסביבה. טכנאי קירור רבים מודעים לשיפורים אלה ולכן שואפים תמיד להשתכלל. מערכות קירור של המפעלים משתפרים בקצב קצת פחות מהיר מאלו הביתיות, אך כל שיפור בהן הינו דומיננטי ביותר ולמעשה משפיע על תהליכי ייצור במפעל. (לקריאה נוספת אודות מערכות מיזוג אוויר במקומות עבודה).

בין השיפורים האחרונים אשר נעשו בתחום של מערכות קירור תעשייתיות:

1. שליטה על המערכת בשיטה מקוונת. השליטה על פעילות המערכת יכולה להתבצע במרחק מהמערכת עצמה. שליטה כזאת מתבצעת דרך האינטרנט, מה שיוצר סיכונים נוספים מפני פריצה אל המערכת על ידי צד ג'. לצורך כך קיימים מנגנוני הגנה על השליטה הרחוקה.

2. שליטה רחוקה על מערכת הקירור על ידי מכשיר סלולרי. שליטה כזאת יכולה להתבצע על ידי טכנאי קירור כאשר הוא נמצא רחוק מן המקום. לרוב משתמשים במכשירי טלפון סלולריים של העידן החדש.

3. שליטה על ידי מחשב הנמצא במקום העבודה. זהו מנגנון הוותיק והבטוח ביותר בשליטה על המערכת. שליטה כזאת מתבצעת על ידי טכנאי קירור או מהנדס קירור בעזרת המחשב אשר נמצא לא רחוק ממקום הפעילות של המערכת והשליטה בו מתבצעת ללא מנגנונים מקוונים, דהיינו ללא אינטרנט. שיטה זו גם הכי בטוחה רק מהעובדה שהפריצה על ידי צד ג' אינה אפשרית.

פוסטים אחרונים